Dermatoloji

DERMATOLOJİ NEDİR? HAYVANLARDA DERMATOLOJİ MUAYENELERİ NEDEN YAPILIR?

Veteriner dermatoloji, hayvanların deri, tüy ve tırnakları gibi ciltle ilgili sorunlarının teşhis, tedavi ve önlenmesiyle ilgilenen bir veteriner tıp dalıdır. Bu uzmanlık alanı, hayvanların cilt sağlığına odaklanarak, hastalıkların, enfeksiyonların, alerjilerin, yaralanmaların, tümörlerin ve diğer cilt problemlerinin tanı ve tedavisini gerçekleştirir. Bazen gözardı ediliyor olsa da aslında deri en büyük organımız ve bir hastalık olması durumunda da hayat kalitesini de oldukça etkiliyor.

Polikliniğimiz bünyesinde sıklıkla kedi ve köpeklerde dermatoloji muayeneleri gerçekleşmekle birlikte kuş ve tavşanlarda da dermatoloji muayeneleri gerçekleştiriyoruz. Kedi köpeklerde cilt sorunları, insanlardaki cilt sorunlarına benzerdir ve çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir. En yaygın nedenler arasında alerjiler, bakteriyel enfeksiyonlar, mantar enfeksiyonları, virüsler, parazitler ve tümörler yer alır. Bazen küçücük bir kaşıntı olarak düşündüğümüz şey birçok farklı dermatolojik problemin habercisi olabilir.

MİNOUVET’TE KEDİM/KÖPEĞİMİN DERİ HASTALIKLARININ TEŞHİS VE TEDAVİSİ İÇİN NELER YAPILIYOR?

Minouvet’te minik dostlarımızın cilt sorunlarına doğru teşhis ile kesin tedaviye ulaşmak için bir dizi test ve tanı yöntemi kullanıyoruz. Peki bunlar neler? Deri kazıntısı alarak mantar ekimi yapmak veya çeşitli medikal boyaları uygulayıp mikroskopta inceleyerek teşhis etmek bunlardan bazıları. Teşhisin ardından, tedavi sürecine başlıyoruz. Bu hastalıkları; ilaçlar, diyet değişiklikleri, topikal tedaviler, lazer tedavileri kullanarak veya cerrahi müdahaleler ile tedavi ediyoruz.

Minik dostlarımızdaki dermatolojik problemleri teşhis ve tedavi ederken, aynı zamanda hastamızın ailesinin de hayvanlarının cilt sağlığı konusunda bilgilenmesi bizim için çok önemli.