Kardiyoloji

hizmet-head-kardiyoloji

KARDİYOLOJİ NEDİR? HAYVANLARDA KARDİYOLOJİ MUAYENELERİ NEDEN YAPILIR?

Veteriner kardiyoloji, hayvanların kalp ve dolaşım sistemi ile ilgili sorunlarının teşhis, tedavi ve önlenmesiyle ilgilenen bir veteriner tıp dalıdır. Bu uzmanlık alanı, hayvanların kalp sağlığına odaklanarak, hastalıkların, enfeksiyonların, doğuştan gelen problemlerin ve diğer kalp problemlerinin tanı ve tedavisini gerçekleştirir.

Veteriner kardiyolojisi, birçok hayvan türüne hizmet verebilir, ancak polikliniğimizde en sık olarak köpekler ve kediler ile ilgileniyoruz. Kedi ve köpeklerde kalp sorunları, insanlardaki kalp sorunlarına benzemekle birlikte kedilerde en sık hipertrofik kardiyomiyopati, köpeklerde ise en sık dilate kardiyomiyopati görülmektedir. En yaygın nedenler arasında kalp kası hastalıkları, kalp kapakçığı problemleri, aritmi, tümörler ve diğer kalp rahatsızlıkları yer alır. Bazen basit bir öksürük çok daha büyük bir kardiyak problemin habercisi olabilir.

MİNOUVET’TE KEDİM/KÖPEĞİMİN KALP HASTALIKLARININ TEŞHİS VE TEDAVİSİ  İÇİN NELER YAPILIYOR?

Minouvet’te, minik dostlarımızın kalp sorunlarına doğru tanı koymak için bir dizi test ve teşhis yöntemleri kullanıyoruz. Bu testler arasında elektrokardiyografi (EKG), röntgen, ekokardiyografi, genel kan testleri ya da spesifik olarak kalp marker’larına baktığımız kan testleri (Pro-BNP, Troponin C vb.) yer alabilir. Teşhisin ardından, kalp sorunlarını tedavi etmek için çeşitli yöntemler kullanıyoruz. Bu yöntemler arasında ilaçlar, diyet değişiklikleri, cerrahi müdahaleler ve diğer tedaviler yer alabilir.

Minik dostlarımızdaki kardiyolojik problemlerini doğru teşhis koymak ve doğru tedavi protokolleri oluşturmak için gerekli test ve görüntüleme yöntemlerini kullanırken, aynı zamanda hastamızın ailesinin de bu konuda bilgilendirerek miniklerimizin kalp sağlığı konusunda daha bilinçli davranmaları bizim için çok önemli.