Laboratuvar

hizmet-head-lab

KAN TAHLİLLERİ

Polikliniğimiz laboratuvarında son teknolojiye sahip IDEXX kan tahlil cihazlarını kullanmaktayız. Bu cihazlar özel data veri sistemleri ile uluslararası network yardımıyla USA IDEXX laboratuvarlarına direkt bağlıdır. Her kullanımda cihazlar otomatik kalibrasyon yaptığından tahlil sonuçları çok güvenilirdir. Güvenilirlik bizim için çok önemli olduğundan veteriner hekimlik sektöründe en ileri tahlil cihazları olan IDEXX ProCyte One-Hemogram ve IDEXX Catalyst One- Kan Biyokimya cihazını kullanmaktayız. Kan analiz cihazlarımız ile 5 dakika gibi kısa sürede tahlil sonuçlarını görebiliyor, böylece hastalığı erkenden teşhis ederek hızlı bir şekilde hastanın ihtiyaçlarına yönelik tedavi protokolü oluşturabilmekteyiz. Ayrıca Vet Station modülümüz ile tahlil cihazlarımız hastalarımızın eski sonuçlarını kendi arşivlerinde tutmakta ve böylece önceki kan sonuçları ile yenilerini kıyaslayabilmekteyiz. 

IDEXX Teknolojisi sayesinde; Kan tahlillerinde, tam kan sayımı sırasında “retikülosit” değerleri standart olarak her hastada ölçülmektedir. Bu değer sayesinde anemilerin rejeneratif yani geri dönüşümlü olup olmadığını tespit edebilmekteyiz. Bunun yanı sıra böbrek, karaciğer, pankreas gibi organ spesifik tahlilleri, spesifik kalp markörleri, tiroid enzimleri, kan şekeri, kan elektrolitleri, SDMA ile erken dönem böbrek hastalığı teşhisi, CRP ile inflamasyon tespiti yapılabilmektedir.

Ayrıca Polikliniğimiz laboratuvarında bulunan Bionote V-Check V200 cihazı ile fSAA, T4, FPL, CRP, CPL, antikor titreleri gibi değerlere bakabilmekteyiz.

Gerekli durumlarda kan parazitleri vb analizler için direkt kan sitolojiside çalışmaktayız. Bunun içinde kan preparatlarımızda diff Quick boyama ile mikroskop altında hekimlerimizce incelenmektedir. 

İDRAR TAHLİLLERİ
Siemens Clinitek Status Plus Analiser idrar tahlil cihazlarımız ile objektif sonuçlara hızlıca ulaşabilmekteyiz. İdrar dansitesi ölçümünde altın standart kabul edilen Refraktometre ile idrar yoğunluğunun tespitini her hastamızda yapmaktayız. Tam idrar tahlilinde mikroskopta idrar sediment analizi, kristal ve taş tayini de polikliniğimizde yapılmaktadır.

V-Check cihazımız yardımı ile idrar mikroalbumin tayini yaparak olası idrar yolu ve böbrek hastalığının erken teşhisini yapabilmekteyiz.

DIŞKI TAHLİLLERİ için de flotasyon ve direkt mikroskopi ile detaylı analiz yapmaktayız. Dışkıda görülen parazit yumurtaları vb tayinler polikliniğimizde başarıyla yapılmaktadır. 

DERMATOLOJİK TAHLİLLER
Polikliniğimizde hastalarımızdan alınan deri kazıntılarında sitolojik analizler için boyamalar ve mikroskobik incelemeler hekimlerimizce yapılmaktadır. Ayrıca gerekli durumlarda deri kazıntılarında mantar ya da uyuz tahlilleri de yapılmaktadır. Mantar kültürü için besi yerine ekim ve mantar tür tayini yapılmaktadır. 

ESKİ TAHLİLLERİME ULAŞABİLİR MİYİM? 

Yapılan tüm tahlil ve analizleri hasta kayıt bölümünde dosyalayarak, önceki tahlil ve analizler ile kıyaslayabilmek üzere saklıyoruz. Kalite yönetim sistemleri gereği yapılan tahlillerin sonuçlarını hem dosyalıyor ve saklıyor, hem de bilgilerinizin güvenliğini sağlıyoruz. Ayrıca Polikliniğimiz bünyesinde yapılan tüm tahlillerin sonucunu aynı gün, hemen size veriyoruz. Eğer bir süre önce yapılmış bir kan tahlilinizi de görmek isterseniz, cihazımız hafızasında yer alan tüm eski tahlillerinizi döküp size verebiliyoruz… Bu vesile ile eski ve yeni sonuçları takip edebilme ve kıyaslayabilme şansımız da oluyor…