Oftalmoloji

hizmet-head-oftal

OFTALMOLOJİ NEDİR? HAYVANLARDA OFTALMOLOJİ İLE İLGİLİ NELER YAPILIYOR?  

Veteriner oftalmoloji, hayvanların göz sağlığı ile ilgilenen bir veteriner hekimlik dalıdır. Bu dal, hayvanlarda görülen göz hastalıklarının teşhisi, tedavisi ve önlenmesiyle ilgilenir. Veteriner oftalmologlar, hayvanların gözlerindeki sorunların tanısını koymak için göz muayeneleri yaparlar.

Daha sonra, uygun tedavi yöntemlerini belirleyerek, hayvanların göz sağlığını korumak için gerekli müdahaleleri gerçekleştirirler. Bu dal, özellikle göz rahatsızlıklarının erken teşhisi ve tedavisi açısından hayvanların sağlığı açısından önemlidir.

MİNOUVET’TE KEDİM/KÖPEĞİMİN GÖZ HASTALIKLARI İÇİN NELER YAPILIYOR?

Kedi ve köpeklerde göz rahatsızlıklarının teşhisinde Fluoressein boyamalar, Schimmer göz yaşı testi gibi yöntemler kullanılmaktadır. Teşhis konulduktan sonra gerekli tedaviler planlanarak, düzenli olarak tedavisi takip edilmektedir. En sık olarak hastalarımız da viral veya bakteriyel göz enfeksiyonları görülmektedir.  Ayrıca göz tansiyonunun yükselmesi ya da sistemik rahatsızlıkların göze etkisi ile oluşan semptomlar da başarıyla tedaviler edilmektedir. 

Muayene ve teşhisin konulmasından sonra, hekimlerimizin gerekli gördüğü durumlarda göz kapağının cerrahi müdahaleleri, tarsorafi, entropium yada harder bezi hiperplazisi gibi rahatsızlıkların, göz kapağı poliplerinin alınması vb. müdahalelerin tamamı Cerrahi Uzmanı Veteriner Hekim Çağıl Çokcoşkun Yılmaz tarafından Minouvet bünyesinde gerçekleştirilmektedir.