USG

hizmet-head-usg

ULTRASON VETERİNER HEKİMLİKTE HANGİ DURUMLARDA KULLANILIR?  

Ultrason – USG, veteriner hekimlikte sıklıkla gebelik takibi, idrar yolu rahatsızlıklarında kullanılan önemli bir tanı yöntemidir. Ancak kullanım alanları oldukça geniştir. Karaciğer, böbrek, dalak gibi abdominal organların kontrolü ve takibi ya da kardiyak hastalıkların teşhisinde EKOKARDİYOGRAFİ gibi uygulamalarla teşhis amaçlı kullanılır. 

İdrar yolu rahatsızlıklarında idrar kesesinden idrar çıkışının sağlanıp sağlanamadığının tıkanıklıkların tespitinde, kese içinde kristal ya da taş oluşumlarının tespitinde, üreme organlarının enfeksiyonlarında özellikle pyometra olgularında sıklıkla kullanılmaktadır. Ayrıca kimi zaman idrar kesesinden bir örnek almak amacıyla kılavuz olarak kullanılır. 

Gebelikte, bebeklerin takibi, sayısı, kalp atımlarının görüntülenmesinde sıklıkla kullanılır. 

Doppler yardımı ile incelenen bölgenin kan akışının takibi yapılabilmektedir. 

MİNOUVET Veteriner Polikliniğinde bizler VETUS 7 Doppler Ultrason cihazı kullanmaktayız. Bu cihaz yüksek teknolojisi sayesinde çok detaylı bir görüntüleme sağlamaktadır.  Özellikle Veteriner hekimlik için geliştirilen bu cihaz sayesinde hastalarımıza çok daha detaylı bir ultrasonografik muayene yapabilmekteyiz.