Jinekoloji

hizmet-head-jinekoloji

HAYVANLARDA JİNEKOLOJİ NELERİ KAPSAR?  

Hayvanlarda özellikle kedi ve köpeklerde gebelik süreci takibi, akabinde doğum, gerekli hallerde sezaryen uygulamaları sıklıkla rastlanılan Jinekolojik uygulamalardır. Rahim hastalıkları, enfeksiyonlar, tümörler, yumurtalık kistleri, meme tümörleri, mastitler yada kısırlaştırmalar da veteriner hekimlikte doğum ve jinekoloji konuları içine girmektedir. 

KISIRLAŞTIRMAK İSTEMİYORUM, KIZGINLIĞI DURDURABİLİR MİYİM? 

Kedi ve köpeklerde hormonal yolla kızgınlığı bastırmak oldukça yüksek tümöral risk yarattığından kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Bunun yanı sıra artık kısırlaştırmanın kedi ve köpeklerde erken dönemde yapıldığında meme ve rahim tümörlerine karşı koruyucu olduğunu da bilimsel çalışmalar sayesinde biliyoruz. Birçok ülkede artık kısırlaştırmalar hayvanlar 6 ay olduğunda hemen yapılıyor. Minouvet’te de bizler hastalarımızı olası tümör vb risklerden korumak için kısırlaştırmayı öneriyoruz. 

Kısırlaştırılmayan kedi ve köpeklerde meme tümörlerine sıklıkla rastlıyoruz. Meme tümörlerinin operasyonlarında parsiyal yada total mastektomi yani tüm meme dokusunun alınması ameliyatları yapılmaktadır. Bu ameliyatlar sonrasında oldukça geniş bir yara hattı ve oldukça zorlu bir iyileşme periyodu gerektirdiklerinden, hastaları genç yaşta kısırlaştırmak çok daha kolay bir yöntem… 

KEDİM/KÖPEĞİM GEBE Mİ? NASIL ANLAŞILIR? 

Tıpkı insanlarda olduğu gibi ultrason yardımı ile gebelik kesesini ve hatta gebeliğin ilerleyen haftalarında bebeklerin kalp atışlarını ultrasonda görebiliyoruz. Gebelik süreci boyunca gebeliğin sağlıklı devam edip etmediğini de ultrason kontrolleri ile takip ediyoruz.